0

آموزش جامع نگارش پایان نامه

digilearnings.ir-thesis

آموزش جامع نگارش پایان نامه یا نحوه پایان نامه نویسی

مرحله آخر تحصیل در دوره­ های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری)، تدوین و نگارش پایان­ نامه است . دیجی لرنینگز در این مقاله سعی در ارائه آموزش جامع نگارش پایان نامه را دارد. با ما همراه باشید:

پایان نامه یا تز (یا رساله) ، مبحثی است که هر دانشجو باید در رابطه با موضوعی مرتبط با رشته تحصیلی خود بنویسد تا بتواند مدرک تحصیلی اخذ نماید.

در نگارش پایان نامه،به طور کلی مراحل زیر رخ می دهد :

 • ابتدا در ذهن دانشجو سوالی نقش میبندد ( میتوان از گوگل کمک گرفت ) .
 • سپس بر اساس سئوال مطرح شده ، فرضیه ارائه میدهد.
 • با تجزیه و تحلیل یا تجارب علمی یا آزمایشی به آن پاسخ می دهد.
 • با توجه به مشخصات و ویژگی­ هایی پایان نامه ، نظر استادان راهنما و مشاور و سپس نظر داوران همراه میسازد.
 •  از فرضیات خود دفاع کرده و موفق به کسب نمره قبولی میشود.

با توجه به اینکه اغلب دانشجویان پایان نامه اولین کار پژوهشی آن هاست ،  انجام این کار را بسیار دشوار میدانند. دیجی لرنینگز با آموزش پایان نامه نویسی ، این دشواری را برای شما سهل مینماید . بنابراین لازم است بدانند که در ابتدا چه اصولی را باید برای پایان نامه نویسی رعایت کنند.

ساختار کلی نگارش پایان نامه

 • انتخاب موضوع
 • تهیه و تایید پروپوزال
 • تهیه پایان نامه
 • دفاع از پایان نامه
 • تهیه و ارائه مقاله از پایان نامه

نکته قابل تامل این است که در مقطع دکتری ، بعد از تهیه پروپوزال باید از آن دفاع کرد و همچنین پس از تهیه پایان نامه ، یکبار پیش دفاع از پایان نامه صورت میگیرد.

اولین  و دشوارترین مرحله در پایان­ نامه نویسی، انتخاب موضوع پایان نامه است. اگر هنوز موضوع پایان­ نامه خود را انتخاب نکرده ­اید یا در انتخاب موضوع خوب برای پایان نامه تردید دارید، راهنمای انتخاب موضوع پایان­ نامه می­ تواند به شما کمک کند موضوع بهتری انتخاب کنید.

نمای کلی

پس از انتخاب موضوع پایان­ نامه باید  بخش­ ها و یا فصل های مختلف آن را آماده نمایید. نمای کلی پایان­ نامه به شکل زیر است:

 • صفحات آغازین ( جلد ، صفحه بسم الله الرحمن الرحیم، صفحه عنوان، صورت جلسه دفاع از پایان­ نامه، تعهدنامه، چکیده، فهرست)
 • فصول پایان نامه
 • منابع و مراجع
 • ضمیمه ها و پیوست ها
 • صفحات پایانی (ترجمه چکیده به انگلیسی، صفحه عنوان انگلیسی)

چکیده

پس از انتخاب موضوع و عنوان پایان­ نامه، چکیده نقش بسیار مهمی دارد. به دلیل اینکه چکیده خوب باعث می­ شود خواننده به مطالعه پایان­ نامه علاقه ­مند شود . بنابراین باید دقت داشته باشید که کامل و صحیح نوشته شود. چکیده علاوه بر کوتاه بودن ، باید بتواند اصلی­ ترین سوالاتی که در ذهن خواننده وجود دارد را پاسخ دهد.

 

سئوالاتی مانند :

 • در این پژوهش به چه مساله­ ای پرداخته شده است؟
 • دلیل اصلی پرداختن به این مساله چیست؟
 • پژوهش به چه روشی انجام شده است؟
 • جامعه آماری مورد استفاده چه بوده است؟
 • از چه ابزارهایی در این پژوهش استفاده شده است ؟
 • نتایج و کاربرد حاصل از این پژوهش چه بوده است؟

 

به طور کلی، چکیده باید به طور مختصر و در حدود 400 کلمه ، اهمیت پایان نامه را توضیح دهد. چکیده باید قابل خواندن باشد، اطلاعات موجود در عنوان نباید در آن تکرار شوند و رفرنس نیز در این قسمت از پایان نامه داده نمی ­شود.

از آموزش جامع نگارش پایان نامه یا همان آموزش پایان نامه نویسی راضی بوده اید ؟ پس ادامه مقاله را از دست ندهید .

 

فهرست­ ها

بعد از چکیده پایان­ نامه، به ترتیب فهرست مطالب، فهرست علائم و نشانه­ ها، فهرست جداول، فهرست اشکال و سایر فهرست ها قرار می­ گیرند. در فهرست­ ها صفحات اولیه پایان­ نامه ( تقدیر و تشکر، چکیده و …) ذکر نمی ­شوند.

باید دقت داشته باشید که عناوین ذکر شده در فهرست دقیقا با عناوین متن یکی باشند، حتی این مساله باید در شماره­ گذاری ها، نقطه­ گذاری ها یا با حروف بزرگ نوشتن نیز رعایت شود. همچنین در نظر داشته باشید که عناوین سرفصل­ ها مختصر و گویا باشند و به صورت جملات طولانی ذکر نشوند. اگر عناوین اصلی دارای زیرشاخه هستند حتما در فهرست این زیرشاخه­ ها را با تورفتگی مشخص کنید.

فصول پایان نامه

پایان­ نامه­ ها طبق استاندارد اکثر دانشگاه­ها شامل ۵ فصل می­شوند. این فصول به ترتیب موارد زیر را در بر می­ گیرند:

 • فصل اول: مقدمه و طرح مسئله ( کلیات تحقیق )
 • فصل دوم: مروری بر منابع (پیشینه تحقیق )
 • فصل سوم: مدل­ها و ایده­ های تحقیق (روش آماری )
 • فصل چهارم: نتایج تحقیق (نتایج آماری )
 • فصل پنجم: نتیجه­ گیری جمع­ بندی و پیشنهادات

 

فصل اول : کلیات تحقیق

فصل اول پایان نامه با مقدمه آغاز می ­شود. برای نوشتن مقدمه باید بدانید باقی قسمت­ های پژوهش در مورد چه موضوعاتی هستند. پس بهتر است ابتدا بخش­ های دیگر پایان­ نامه را تکمیل کنید و پس از آن به نگارش بخش ­ها و زیرشاخه­ های مقدمه بپردازید.

جمله ­ی اول مقدمه بسیار مهم است، این جمله می­ تواند خواننده را برای خواندن ادامه پایان­ نامه متقاعد کند. پاراگراف­ های بعدی باید به موضوعاتی از جمله تحقیقات پیشین در زمینه موضوع پژوهش، افرادی که ایده اولیه این موضوع را مطرح کردند و همچنین جدیدترین مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته بپردازد. در نهایت باید توضیح داده شود که چرا مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

فصل دوم : پیشینه تحقیق

در این فصل تاکید میگردد که تحقیق ، دارای سابقه و گذشته ای است و از ذهن محقق به صورت خام تراوش نشده است ( چون ما تئوریسین نیستیم ) .در این فصل از پایان­ نامه اطلاعاتی ارائه می­شود که خواننده را متقاعد کند نتایج بدست آمده در این پژوهش درست است. همچنین به برخی سوالات نیز در این قسمت باید پاسخ داده شود. این بخش همچنین نشاندهنده پیشرفت اطلاعات و دانش پژوهشگر در یک رشته تحقیقاتی است. بنابراین باید سابقه موضوع به خوبی بررسی شود و متنی که ارائه می ­شود فواید زیر را داشته باشد:

 • افزوده شدن اطلاعات محقق در رابطه با مطالعه و تحقیقاتش
 • قرار گرفتن تجربیات دیگران در اختیار محقق
 • عدم انجام دوباره کاری
 • آشنایی محقق با انواع مختلف روش­ هایی که در آن تحقیق به کار می ­رود
 • آشکار شدن نقاط ضعف و نقص اطلاعات در رابطه با موضوع تحقیق
 • محقق می ­تواند آسان ­ترین روش تحقیق برای مساله مورد مطالع ه­اش را انتخاب کند.

 

فصل سوم: مدل­ها و ایده­های تحقیق

این فصل از پایان­ نامه نقش سرنوشت سازی را ایفا می­ کند. در این فصل متغیرها  معرفی می ­شوند، متغیر در اصل خصوصیات و حالات مورد اندازه­ گیری است که می ­تواند تغییر کرده یا تغییر ایجاد کند بنابراین هنگام طرح و برنامه ریزی یک تحقیق مهم است که متغیرهایی که اندازه گیری ­خواهند شد انتخاب شده و تشریح شوند چرا که متغیرها با اهداف تحقیق ارتباط خواهند داشت.

 

فصل چهارم: یافته­ های تحقیق یا نتایج پایان­ نامه

فصل چهارم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و برخی آن را قلب تپنده پایان­ نامه می­دانند چرا که در این قسمت، نتایج حاصل از حل معادلات، شبیه­ سازی یا انجام آزمایشات بیان می­شود و به طور کلی می­توان نتایج حاصل از تدوین پایان نامه را در این قسمت بدست آورد.

این فصل از پایان ­نامه جاییست که پاسخ­ها در آن قرار دارند بنابراین باید فقط محدود به ارائه داده­ ها باشد و در آن تفسیری صورت نگیرد.

 • نتایج تحقیق را می­توانید در قالب نمودار، آمار، جداول و شکل­ها ارائه دهید.
 • بازه تغییر و تفسیر اطلاعات را نیز مشخص کنید.
 • نتایج ردکننده فرضیات تحقیق و پژوهش را نیز مانند نتایج تاییدکننده فرضیات آن بیان کنید.
 • به قدری وارد جزییات شوید که دیگران نیز بتوانند تفسیر خودشان را داشته باشند و توضیحات خود را ارائه دهند.
 • نتایج کلیدی باید در جملات واضح و روان در ابتدای پاراگراف بیان شود.

 

فصل پنجم : خلاصه تحقیق و تفسیر نتایج

آخرین توضیح در آموزش پایان نامه نویسی ، آخرین بخش از فصول پایان­ نامه بخشی است که در آن نتایج نهایی تفسیر و بررسی شده و پیشنهاداتی ارائه می ­شود. هدف از نگارش این فصل بازگشت به بیان مساله و هدف اصلی تحقیق است.

فصل پنجم می­تواند نقش فشرده­ای از تحقیق را برای کسانی که وقت خواندن تمام مطالب گزارش را ندارند ایفا کند. بنابراین، این بخش به طور خلاصه و اجمالی هر آنچه در فصل­های مهم گزارش تحقیق بیان شده است را بازگو می­کند.

برای ارائه این بخش سعی کنید از دید خواننده­ ها فکر کنید. فصل چهار نتایج را ارائه می­ کند در حالی که فصل پنج معنای این نتایج را می­ گوید. در پایان این قسمت می ­توانید پیشنهادات خود را در رابطه با نتیجه تحقیق ارائه دهید و توصیه­ هایی برای انجام پژوهش­ های بیشتر داشته باشید.

منابع و مراجع

پس از اتمام فصول پایان­ نامه باید به منابع و مراجع اشاره شود. سعی کنید هر منبعی که از آن برای تهیه پایان­ نامه استفاده کرده­اید را در این بخش جای دهید، از آوردن منابع در متن به صورت زیرنویس خودداری کنید.

ویرایش پایان ­نامه

در نهایت پایان ­نامه شما نیاز به ویرایش خواهد داشت بنابراین بهتر است پس از اتمام کار نگارش پایان­ نامه، آن را از نظر ساختار و محتوا بررسی و ویرایش کنید. پایان­ نامه را چند بار بخوانید تا مطمئن شوید هیچ اشتباه چاپی، املایی یا جمله بندی در متن وجود ندارد.

می ­توانید از نرم­ افزارهایی که دیکته لغات را بررسی می کنند استفاده کنید. خوانده شدن پایان­ نامه توسط افراد دیگر نیز می­تواند به شما کمک کند نکاتی که از دید شما دور مانده اصلاح شود.

در ویرایش نهایی پایان ­نامه دقت داشته باشید که محتوا و مطالب تکراری نباشند و از لحاظ منطق و ارتباط معنایی با سایر قسمت­ ها همخوانی داشته باشند. سبک نگارش فصول و معنای فصول نیز نباید با یکدیگر متفاوت باشد.

اگرچه تعداد صفحات پایان­ نامه در رشته­ ها و موضوعات مختلف متفاوت است اما معمولا به طور استاندارد یک پایان نامه با تمامی جداول، شکل ­ها، منابع و مراجع چیزی حدود ۷۰ الی ۱۰۰ صفحه است.

اگر مقاله آموزش جامع نگارش پایان نامه نویسی برای شما مفید بوده ، لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را از نظرات مفید خود بهره مند سازید . 

شما عزیزان میتوانید برای دریافت خدمات مشاوره در زمینه انجام پایان نامه در رشته های حسابداری و مدیریت ، از طریق تماس با ما ، با کارشناسان خبره ما ارتباط بگیرید. کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن ، شما را در تهیه و ارائه یک پایان نامه عالی راهنمایی خواهند کرد .

 

 

 

منابع :

www.google.com

www.wikihow.com

www.writingcenter.unc

 

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :